سرخط خبرها
خانه » سئو سایت » 11 عنصر مهم در سئو سایت شما
سئو سایت شما

11 عنصر مهم در سئو سایت شما

مهمترین هدف موتورهای جست و جو و خصوصا پرکاربردترین آنها یعنی Google نمایش بهترین و کاربردی ترین نتایج به کاربران است. نتایجی که کاربران را دقیقا به مطلبی که میخواهد هدایت میکند و در سالهای اخیر شرکت گوگل تلاش زیادی برای بهبود نتایج جست و جو کرده است و با تغییرات فراوانی که در الگوریتم های گوگل شاهد هستیم به راحتی میتوان فهمید که دقت در نمایش نتایج چقدر برای این غول جست و جو اهمیت دارد. چون اگر کاربران به آن چیزی که دنبالش هستند نرسند پس به دنبال سایر موتورهای جست و جو میروند و این خواسته گوگل نیست. این تغییرات که هر چند وقت یک بار در الگوریتم های گوگل اتفاق می افتد باعث میشود خیلی از سایت ها در نتایج جست و جو بالا و پایین شوند.خصوصا پس از رونمایی از  لوگوی جدید گوگل در سال 2015 معلوم شد بهینه سازی سایت ها برای موبایل به یک اولویت برای امتیاز دهی تبدیل شده است .  تغییرات در نتایج پس از تغییر الگوریتم ها غافلگیر کننده  است برای مثال یک سایت از رتبه اول به رتبه 5 و 6 میرود و سایتی از صفحات دوم یا بالاتر به صدر نتایج می آید. هیچکس نمیتواند گوگل را پیش بینی کند و تضمینی برای همیشه ماندن در صدر نتایج بدهد   اما با مطالعه منابع و مقالات به روز که خود گوگل و سایتهای معروف زمینه سئو مانند Moz منتشر میکنند میتوانیم تا حد زیادی تاثیر این تغییرات الگوریتم بر سایت خود را به حداقل برسانیم. در ادامه 11 عنصر کلیدی در  سئو سایت شما  که  باید برای موفقیت در سال 2016 رعایت کنید را بررسی میکنم. با سئو سورس همراه باشید.
سئو سایت شما

1- مطالب به روز و منظم برای سایت :

برای افزایش بازدید سایت خود نیازمند تولید محتوی هستید زیرا مطالب شما مهم ترین بخش سایت شما هستند. سایتی که مرتبا مطلب منتشر میکند و مطالب کاربردی و مفید و آموزشی برای کاربران دارد از دیدگاه گوگل در صدر نتایج است.

سعی کنید مطالبی بنویسید که پاسخ سوالی برای کاربران باشد و اگر میتوانید هر روز سایت خود تا با مطلبی جدید آپدیت کنید

امروزه روش امتیاز دادن گوگل به سایت ها و مطالبشان تغییر کرده است. زیرا کاربران دیگر مثل قبل جست و جو نمیکنند. کاربران به جای اینکه یک کلمه را در گوگل جست و جو کنند کل سوال خود را جست و جو میکنند که ممکن است حتی شامل چند کلمه باشد.پس گوگل ناچار است نتایجی را به کاربر نمایش دهد که جواب آن سوال باشد. و شما هم برای جذب کاربر بیشتر سعی کنید یک عنوان مطلب جذاب بنویسید و در مقالاتی که منتشر میکنید جواب سوالی را بدهید.

2- اجتماعی باشید :

گوگل اجازه داد که تمامی شبکه های اجتماعی در کنار شبکه اجتماعی گوگل پلاس که تحت مالکیت شرکت گوگل است در رتبه بندی سایت ها نقش داشته باشند.در گذشته گوگل بیشتر به سایتهایی که در گوگل پلاس فعال بودند و مخاطبین بیشتری داشتند امتیاز میداد اما از سال 2014 تمامی شبکه های اجتماعی مانند : فیسبوک , توئیتر , اینستاگرام , لینکداین  و ….. با  اهمیت شدند و اگر میخواهد رتبه خوبی کسب کنید باید در چند شبکه اجتماعی فعال باشید و مطالب منتشر کنید.و در آینده نقش فعالیت در شبکه های اجتماعی بسیار پر رنگ تر خواهد شد پس از همین امروز تمرکز خود را برای فعالیت در شبکه های اجتماعی قرار دهید.

3- کلمات کلیدی :

بسیاری از متخصصان بر این  باور هستند که دیگر دوران استفاده از کلمات کلیدی برای کسب نتایج در سئو سایت شما تاثیری ندارد و در آینده کیفیت محتوی جای کلمات کلیدی را خواهد گرفت. در آموزش نوشتن متن سئو شده توضیح دادم که کلمات کلیدی چطور و با چه تراکمی باید در مقالات شما استفاده شود.تا متن شما اسپم و غیر کاربری حساب نشود. و شما باید همیشه سعی کنید برای کاربران مطلب بنویسید نه برای گوگل. مطمئن باشد اگر مطلب شما مفید و مشکل گشای کاربران باشد خیلی زود سایت شما در نتایج بالا کشیده خواهد شد. البته منظور من این نیست که به طور کلی استفاده از کلمات کلیدی را فراموش کنید. بلکه فقط  زیاد روی آن تمرکز نکنید و در کنار نوشتن یک محتوی عالی و بی نقص کلمات کلیدی را هم بکار ببرید . و بدانید استفاده  از کلمات کلیدی هنوز بخشی از عوامل موفقیت در سئو سایت شما است.

4- طولانی تر بنویسید :

بسیاری از سایت ها یک مطلب خبری و کوتاه را منتشر میکنند یا یک مقاله زیر 500 کلمه را منتشر میکنند که این مطالب دیگر کاربردی برای شما ندارد. خصوصا اگر زمینه کاری شما طوری است که سایتهای رقیب فراوانی دارید پس باید به فکر نوشتن مطالب طولانی باشید. مطالبی با حداقل 1000 کلمه و حتی برای کسب بهترین نتایج حداقل را 1500 کلمه در نظر بگیرید. این مطالب طولانی بسیار برای بالابردن اعتبار سایت شما و کسب نتایج بهتر مفید و تاثیر گذار هستند. همچنین مطالعه یک مطلب طولانی باعث ماندگاری بیشتر کاربر در سایت شما و کاهش Bounce rate خواهد شد.

5- موضوع داشته باشید :

برای سایت خود یک موضوع در نظر بگیرید و مطالب خود را در مورد همان موضوع و زیر شاخه های آن منتشر کنید. این کار جلوی آشفتگی در مطالب را میگیرد و اگر برای سایت خود یک موضوع اصلی داشته باشید با فکر کردن به آن موضوع و زیر مجموعه های آن هزاران ایده برای نوشتن مطالب به ذهنتان میرسد و کمک میکند تا مدتها مطلب برای نوشتن داشته باشید.پس هرچه سایت شما تخصصی تر باشد کاربران متوجه حرفه ای بودن شما خواهند شد و بیشتر به سمت شما کشیده میشوند. و این کاربران به خوانندگان ثابت سایت شما تبدیل میشوند و همیشه منتظر هستند تا شما مطلب جدیدی منتشر کنید. فقط باید قبل از راه اندازی سایت به تخصص های خود فکر کنید تا بتوانید تا انتها روی همان موضع پیش بروید نه اینکه با عجله و نسنجیده اقدام کنید و پس از مدت کوتاهی به این نتیجه برسید که آیا موضوع سایت را اشتباه انتخاب کرده اید. چون نه مطلبی برای نوشتن دارید, نه کاربری به  سمت شما می آید و نه درآمدی از سایت خودتان کسب میکنید.

6- آدرس صفحات بهینه شده :

که این هم بخش مهمی از سئو سایت شما است و همچنین از مهم ترین بخش های سئو درون صفحه ای است که قبلا به صورت کامل توضیح داده شد.برای اطلاعات بیشتر به مقاله آموزش سئو On page مراجعه کنیدو همچنین میتوانید  آدرس صفحات و مطالبتان در مرورگر را با روشهای زیر بهینه کنید :

  • کلمات را به خط تیره از هم جدا کنید. برای مثال عنوان مقاله “آموزش تربیت حیوانات خانگی” را به صورت “آموزش-تربیت-حیوانات-خانگی” قرار دهید البته در اکثر سیستم های مدیریت محتوی از جمله وردپرس wordpress این کار خودکار انجام میشود.
  • حداکثر 100 کاراکتر در آدرس مطالبتان استفاده کنید.گوگل کاراکتر بیشتر از این تعداد را نمایش نمیدهد.
  • اگر قصد کسب رتبه در یک منطقه و شهر خاص دارید حتما نام آن منطقه را در آدرس مطلب قرار دهید . برای مثال اگر شما در شهر تهران یک فروشگاه حیوانات خانگی دارید استفاده از “فروش حیوانات خانگی در تهران” بسیار بهتر و موثر تر از “فروش حیوانات خانگی است” چون شما به دنبال مشتریان تهرانی هستید و با وارد کردن اسم تهران در آدرس مطلب میتوانید در نتایج جست و جوی محلی در صدر باشید.

7- عنوان مطالب :

وقتی شما یک موضوع را در گوگل جست و جو میکنید در صفحه نتایج با تعداد زیادی مطالب روبرو میشوید. که قسمت های آبی رنگ و قابل کلید در اصل همان عنوان مطالب هستند که میتواند توجه شما را در میان صدها عنوان متفاوت به خود جلب کند.باید بدانید که چطور یک عنوان مطلب جذاب انتخاب کنید و همچنین در مقاله  نوشتن عنوان مقاله برای سئو توضیح دادم که عنوان یک مطلب در سایت شما مانند تیتر های یک روزنامه است که از میان ده ها روزنامه مختلف توجه شما را جلب میکند و اولین چیزی که در صفحه نتایج گوگل دیده میشود همین عنوان ها هستند. پس سعی کنید یک عنوان جذاب و با حداکثر 65 کاراکتر بنویسید و اگر مخاطبین شما منطقه ای و محلی هستند حتما نام آن منطقه را هم در عنوان قرار دهید. و اگر قصد دارید نام شرکت یا موسسه خود را هم در عنوان قرار دهید آن را در انتهای عنوان  مقاله درج کنید.

8-  استفاده از تگ ها :

تگ ها به موتور جست و جو نشان میدهد که متن شما در مورد چیست و بیشترین تمرکز را روی چه موضوعی دارید. پس سعی کنید موضوع اصلی متن خود را  با تگ H1 و زیر شاخه ها را با تگ H2 و H3  معلوم کنید. با اینکار مفهوم مقاله شما برای گوگل قابل فهم تر است و هم کاربرانی که مطالب شما را میخوانند میتوانند بهتر متوجه هدف اصلی و موضوع مقاله شما بشوند.

هرگز سعی نکنید فقط کلمات کلیدی را با تگ ها بکار ببرید. بلکه اگر میخواهید بخشی از متن خود را با تگ مشخص کنید سعی کنید کلمه کلیدی را طوری در آن متن بکار ببرید که طبیعی جلوه کند .

9 – تصاویر را فراموش نکنید :

در میانه مقالات خود از تصاویر و اینفوگرافیک ها استفاده کنید. استفاده از مولتی مدیا فهم موضوع را برای کاربر آسان تر میکند. اگر مطلب شما بسیار طولانی شده میتوانید از چندین تصویر مرتبط استفاده کنید.و همچنین برای انتخاب تصاویر سعی کنید خودتان تصاویر را بسازید و از سایتهای دیگر کپی نکنید چون ممکن است آن تصاویر کپی رایت باشند و شما به خاطر استفاده غیرقانونی و بدون اجازه از آن تصاویر جریمه شوید. و اگر مجبور شدید از سایت دیگری تصاویر را در سایت خودتان منتشر کنید حتما زیر تصویر لینک سایت مبدا را درج کنید.
یک نکته مهم در انتشار تصاویر در سایت استفاده از تگ Alt برای تصاویر است. یعنی برای هر تصویر یک توضیح مختصر بنویسید که بهتر است در آن توضیح کلمه کلیدی را هم بکار ببرید. چون موتور جست و جو تصاویر را نمیبیند اما میتواند تگ ها را  بخواند و بفهمد آن تصویر در مورد چیست .

10- واکنش گرا باشید :

امروزه کاربران از همه نوع دستگاهی برای وب گردی استفاده میکنند از کامپیوتر های خانگی گرفته تا موبایل و تبلت و حتی تلویزیون های هوشمند. پس سایت خود را حتما واکنش گرا طراحی کنید تا با تمامی سایز های صفحه نمایش همخوانی داشته باشد.سعی کنید برای نسخه مویابل سایت خود از دکمه های بزرگتر استفاده کنید تا  کاربران هنگام کلیک اشتباهی وارد بخش های دیگر سایت شما نشوند و همچنین اندازه فونت مطالب را طوری انتخاب کنید که به راحتی و بدون نیاز به زوم کردن قابل خواندن باشد.

11- امنیت را تامین کنید :

در یک فضای امن همه احساس آرامش و راحتی میکنند و کاربرانی که در سایت شما حضور دارند نیز نباید دغدغه ای از بابت هک شدن و دزدیده شده اطلاعاتشان داشته باشند چون بسیاری از این اطلاعات خصوصی است.پس با خریداری و نصب  گواهی SSL برای سایت تان میتوانید هم به کاربرانتان اطمینان خاطر بدهید در استفاده  از سایت و هم در نظر گوگل یک سایت با اعتبار و قانونی جلوه کنید.

این 11 مورد بخش کوچک اما مهمی  از عوامل مهم در سئو سایت از دیدگاه موتور جست و جو هستند.زیرا گوگل بیش از 200 عنصر را برای رتبه دادن به سایت شما بررسی میکند و یک سایت موفق باید در تمامی ان عناصر رتبه بیاورد تا در نتایج گوگل دیده شود. عناصری مانند لینک سازی , سرعت سایت و …. مهم ترین اصل در موفقیت پروژه سئو سایت شما تولید محتوی است. سعی کنید دقیق و حساب شده بنویسید و قبل از نوشتن مطالب تخصصی کمی تحقیق کنید تا اطلاعات شما برای کاربران موثق باشد. پس از آن باید صبر کنید تا کم کم جایگاه خود را پیدا کنید. شاید این صبر کردن برای شما سخت باشد و شما را مجبور به استفاده از روشهای سئو کلاه سیاه بکند. اما بدانید گوگل را نمیتوان گول زد. محتوی مفید و کاربردی + داشتن نظم و برنامه + کمی صبر = حضور در صدر نتایج

هیچ کاری به عجله به نتیجه نمیرسد و نمیتوان راه صد ساله را در یک شب طی کرد. در فضای مجازی هم همینطور است اگر میخواهید پروژه سایت موفق پیش برود و سئو سایت شما دقیق و بی نقص باشد پس باید با گوگل دوست شوید و طبق قوانین آن پیش بروید. شاید کمی دیر جایگاه اصلی خود را پیدا کنید ولی مطمئن باشید بعد از رسیدن به جایگاه اصلی و رتبه های بالا دیگر به این راحتی آن را از دست نخواهید داد چون برای رسیدن به آن زحمت کشیده اید و این زحمات شما برای گوگل پنهان نیست.

نگاه کاربران

User Rating: Be the first one !

درباره ی رضا فلکی مقدم

من رضا هستم با 10 سال سابقه عملی در زمینه های طراحی سایت , سئو , شبکه های اجتماعی و اینترنت مارکتینگ. سعی میکنم جدیدترین مطالب رو تقدیم شما کنم.

همچنین ببینید

بهینه سازی تصاویر برای سئو

آموزش بهینه سازی تصاویر برای سئو

تصاویر یکی از مهمترین بخشهایی هستند که در تمامی سایت ها وجود دارند و بدون …

خرید لینک

خرید لینک و تاثیر منفی آن در سئو

خرید لینک به عنوان آسان ترین راهی که میتواند به سایت شما کمک کند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares