سرخط خبرها
خانه » سئو سایت » سئو SEO چیست و چرا انقدر مهم است
سئو

سئو SEO چیست و چرا انقدر مهم است

سئو مخفف Search Engine Optimization  یا همان بهینه سازی برای موتور های جست و جو است. یعنی بر اساس قواعد و اصول خاصی کاری کنیم که سایت از نظر موتور های جست و جو مانند : گوگل Google , یاهو, بینگ و ….. محبوب باشد و در نتایج در مقام بالاتر و بهتری قرار بگیرد و به شخصی که این کار را انجام میدهد در ایران سئو کار گفته میشود.

گوگل همیشه سعی میکند با استفاده از فیتلرهای مختلف بهترین و مرتبط ترین نتایج را به کلمات جست و جو شده توسط کاربر نمایش دهد و اگر بتوانیم به صورتی سایت را پیش ببریم که از نظر گوگل استاندارد و محبوب باشد در نتیجه میتوانیم رتبه های خوبی در نتایج داشته باشیم و هزاران کاربر را  به سایت خود هدایت کنیم.

 

سئو چیست و چرا باید از آن استفاده شود

در حال حاضر بیش از 1.4 میلیارد سایت مختلف در اینترنت وجود دارد و همه این سایتها در رقابت ننگاتنگی با هم سعی میکنند رتبه های بالاتری در نتایج گوگل کسب کنند.

سئو کردن یعنی استفاده از تکنیک های بازاریابی به نحوی که باعث کیفیت و کمیت ترافیک ورودی به سایت از موتورهای جست و جو باشد.

اگر بخواهیم سئو را بهتر معرفی کنیم میتوان آن را به صورت زیر بیان کرد :

 • یک شاخه از بازاریابی : آشنایی با مفاهیم سئو میتواند تاثیر بسیار خوبی در بازاریابی آنلاین و دیده شدن برند شما داشته باشد به این دلیل که میتوانید  ترافیک و مشتریان زیادی را بصورت طبیعی و بدون هزینه از طریق موتورهای جست و جو به سایت خود هدایت کنید.برای این کار نباید محتوایی تولید کنید که مورد پسند گوگل باشد بلکه باید محتوی ارزشمند و کاربردی در جهت رفع نیازهای کاربرانتان تولید کنید.
 • یک کار تکنیکی : روش سئو کردن هر سایتی با سایتهای دیگر متفاوت است و هیچ نسخه از قبل پیچیده شده ای برای تمامی سایتها وجود ندارد و به همین دلیل شخصی که میخواد سئو یک سایت را به دست بگیرد باید با علم روز و آخرین تغییرات آن آشنا باشد و همچنین تجربه فعالیت روی پروژه های مختلف را داشته باشد تا بتواند بهترین استراتژی برای به هدف رساندن پروژه را تدوین و اجرا کند.
 • یک موضوع جذاب : نمیدانم شما چه فکری میکنید اما به نظر من اینکه بتوانم محتوایی تولید کنم که در نتایج جست و جو بالاتر از بقیه سایتهای رقیب نمایش داده شود بسیار جذاب است و انگیزه بسیار زیادی را برای نوشتن درمن ایجاد میکند.

 

سئو چیست

سئو چگونه کار میکند

برای این منظور باید موتور جست و جو را بشناسیم و بدانیدم چگونه به یک سایت رتبه میدهد , با مفهموم کلمات کلیدی و انتخاب درست آن آشنا باشیم و اینکه بهینه سازی برای کدام موتور جست و جو انجام میشود زیرا هر موتور جست و جو ساختار و الگوریتم مخصوص به خود را دارا است.

در سئو رعایت کردن مجموعه ای از قواعد باعث میشود که سایت رتبه های برتر گوگل را روی کلمات کلیدی مختلف کسب کند.

نکته مهم : پروسه سئو زمانبر و همیشگی هست و برای رسیدن به موفقیت در آن باید صبر و تحمل داشته باشید و همواره نکات آن را در سایت خود رعایت کنید.

وقتی کاربری به دنبال پاسخ سوالی که در ذهنش است وارد گوگل یا سایر موتورهای جست و جو میشود و سرچ میکند, گوگل با استفاده از الگوریتم هایی که دارد در دیتابیس عظیم خود میلیونها صفحه را بررسی میکند و در نهایت آنهایی را که فکر میکند پاسخ سوال کاربر در آن است را نمایش میدهد

برای مثال وقتی به دنبال خرید کالایی در اینترنت هستید حتما بارها به اسم دیجیکالا برخورد کرده اید که مشخص میکند صفحات این سایت از نظر گوگل محبوب هستند و برای همین بالاتر از سایر رقبا نمایش داده میشوند.

 

چه عواملی در سئو موثر است

سئو مجموعه ای از فعالیت هاست که باعث بهینه شدن سایت میشود از جمله ویرایش کدنویسی سایت , نوشتن مطالب بر اساس کلمات کلیدی مناسب , ساخت لینک های داخلی و بک لینک و شبکه  های اجتماعی

فاکتورهای مهم در سئو

وقتی میخواهید سایت خود را سئو کنید در واقع باید استاندارد ها و قواعدی را در داخل و خارج سایت رعایت کنید.باید بدانید که گوگل بیش از 200 فاکتور مهم را قبل از رتبه دادن به هر سایتی در نظر میگیرد که بعضی ازمهم ترین آنها عبارت اند از :

 • اتوریتی دامنه : مقدار اتوریتی دامنه Domain Authority بصورت عددی بین 0 تا 100 بیان میشود و توسط شرکت MOZ ایجاد شد تا جایگزینی برای پیج رنک گوگل Pagerank باشد و نشان میدهد هر سایت چه میزان اعتبار دارد.

هر چه سایتهای بیشتری به شما لینک داده باشند اتوریتی دامنه بالاتر خواهد بود یا به زبان ساده تر هرچه عمر دامنه و فعالیت آن بیشتر باشد اتوریتی بالاتری هم دارد.

در اتوریتی دامنه وجود داشتن کلمه کلیدی در نام دامنه و همچنین کوتاه بودن نام دامنه هم موثر است و برای مثال میتوان گفت دامنه seosource.ir خیلی بهتر از دامنه rezafalaki.ir میتواند روی کلمه سئو رتبه بگیرد.

 • کلمات کلیدی : هر محتوایی در سایت باید برای یک کلمه کلیدی بهینه سازی شده باشد که به این صفحات سایت در اصطلاح صفحه فرود گفته میشود.یعنی باید ابتدا روی کلماتی که میخواهیم از آنها ورودی داشته باشیم تحقیق کنیم و سپس برای هر کدام از این کلمات صفحه ای در سایت با محتوای مناسب و کاربردی ایجاد کنیم.

در سئو برای کسب نتایج سریعتر و بهتر باید ابتدا روی کلمات کلیدی چند بخشی تمرکز کنیم و کم کم به کلمات تک بخشی برسیم.برای مثال سایتی که تازه ایجاد شده نمیتواند روی کلمه کلیدی سئو رتبه ای داشته باشد بلکه باید در ابتدا با عبارات طولانی شروع کند و کم کم با ایجاد بک لینک و لینک داخلی از صفحات مختلف سایت روی کلمه سئو هم سایت را بالا بیاورد.

 • یکپارچگی و ارتباط مطالب : امروزه موتورهای جست و جو بسیار هوشمند تر از گذشته هستند و به راحتی سایت ها خوب را پیدا میکنند.بهتر است برای حفظ نظم و یکپارچگی سایت در ایتدا موضوع فعالیت خود را مشخص کنید و سپس برای همان موضوع و زیرشاخه آن مطلب ایجاد کنید و به همین ترتیب پیش بروید.

یعنی باید در ابتدا بازار مخاطبین خود را مشخص کنید و سپس برای آنها محتوی بنویسید.پس برای درک این موضوع باید بدانید که سایت با مضوع فعالیت شبکه های اجتماعی نباید اخبار حوادث یا اقتصادی را منتشر کند که هیچ ربطی به موضوع فعالیت سایت ندارد.

 • میزان بکلینک های ورودی و خروجی : هنوز هم بک لینک یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در سئو است و نمیشود آن را نادیده گرفت.هرچه تعداد بک لینک های بیشتری از سایت های مرتبط با موضوع کاری خودتان داشته باشید میتواند بهتر در نتایج حضور داشته باشید.قبلا در مورد ساخت بک لینک مقالاتی منتشر کردیم که مطالعه آنها میتواند دید بهتری نسبت به این پروسه مهم در سئو در ذهن شم ایجاد کند

ساخت بک لینک با روش لینک شکسته

کدام بک لینک ها برای شما ضرر دارند

بک لینک – اشتباهات و نکات قابل توجه

 • سرعت سایت : با توجه به افزایش چشمگیر استفاده از تلفن همراه و اینترنت موبایلی بین افراد جامعه توجه گوگل به سمت سرعت سایت جلب شد زیرا افرادی که با موبایل خود میخواهند وارد سایتی شوند نمیتوانند چند دقیقه منتظر لود شدن سایت بمانند.

به همین دلیل گوگل همواره بر روی سرعت سایت به عنوان یک فاکتور مهم در سئو تاکید میکند و مدیران سایتها را تشویق میکند که روی این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشند.

برای وردپرس استفاده از پلاگین قدرتمند و رایگان W3 Total Cache میتواند تاثیر بسیار خوبی در سرعت سایت داشته  باشد.

 • طراحی واکنش گرا یا ریسپانسیو : خوانید که گوگل تمرکز خاصی روی کاربران موبایل دارد و به همین دلیل به سایتهایی رتبه میدهد که با هر سایز صفحه نمایش هماهنگ باشند یا در اصطلاح واکنش گرا Responsive طراحی شده باشند.در این سایتها کاربر به راحتی میتواند صفحات سایت را بدون نیاز به اسکرول افقی مشاهده کند.
 • ساختار URL ها : هرچه ساختار آدرس صفحات مختلف سایت شما یا URL ها ساده تر و خوانا تر باشد برای موتور جست و جو و کاربرها بهتر است و تاثیر مستقیم در سئو خواهد داشت.برای مثال این دو آدرس را در نظر بگیرید :

Seosource.ir/seo/learn-seo

Seosource.ir/p?987

طبیعی است که URL اولی بسیار خواناتر است و برای کاربر هم استفاده از آن راحت است که تاثیر مستقیم در رتبه های سایت شما میگذارد.

 • تعداد کلمات محتوی : دیگر مدتهاست مقالات کوتاه که شامل چند پاراگراف توضیح مختصر میشدند از نتایج گوگل رفته اند و جای خود را به محتوای طولانی داده اند.امروزه اگر بخواهید روی کلمات کلیدی پر کلیک رتبه داشته باشید باید مقالات طولانی بنویسید که همه جوانب کلمه مورد نظر را پوشش داده باشد.

  امروزه حداقل طول مقاله برای گرفتن رتبه مناسب باید بین 1500 تا 2000 کلمه باشد.

 

تکنیک هایی که در سئو استفاده میشود

On page optimization : یعنی بهینه سازی داخلی سایت با رعایت اصول کد نویسی استاندارد , استفاده از عنوان ها و متن مناسب , بکار بردن کلمات کلیدی در جای مناسب و تعداد کافی ,نام دامنه سایت , وضعیت لینک ها , بکار بردن تگ ها و …..

 

Off page optimization : یعنی وضعیت و بازخورد بیرونی سایت شما مانند : حضور در شبکه های اجتماعی , دایرکتوری ها و انجمن ها , ارسال مقالات شما در سایت های خبری

 

چند نوع سئو داریم و چگونه تقسیم میشود

سئو کلاه سفید یا white hat seo  که  در این روش شخص سئوکار با استفاده از روش های قانونی و اصولی کاری میکند سایت مورد نظرش در نتایج بهبود رتبه پیدا کند و بهینه سازی استاندارد انجام میشود.

سئو کلاه سیاه یا black hat seo که در این روش سئوکار از تکنیک های غیر رایج و به نوعی گول زدن موتور جستجو استفاده میکند تا بتواند بطور جعلی سایت را در نتایج بهتری قرار دهید و موتور های جست و جو به منظور مقابله با سئو کارهای کلاه سیاه به طور مداوم الگوریتم های رتبه بندی سایت ها را تغییر میدهند.

 

برای سئو یک سایت تازه ایجاد شده چکار باید کرد

این سوالی است که بسیاری از مدیران سایتها از من میپرسند و در جواب این افراد باید به نکات زیر اشاره کنم.

اگر میخواهید یک سایت تازه ایجاد شده را بصروت استاندارد سئو کنید

 • ابتدا باید موضوع فعالیت خود و کلمات کلیدی مورد نظر خود را مشخص کنید و از آن محدوده خارج نشوید
 • در مرحله دوم شروع به تولید محتوی حداقل 1500 کلمه ای روی این کلمات کلیدی کنید
 • و در نهایت مطالب خود را در شبکه های اجتماعی یا سایتهای دیگر به اشتراک بگذارید و بک لینک های قوی بگیرید

با رعایت این سه نکته میتوانید در زمان کوتاهی به رتبه های خوبی در گوگل برسید.

سئو بهتر است یا تبلیغات کلیکی ppc

اگر میخواهید در زمان کوتاهی خود را معرفی کنید و کاربرها شما را ببینند طبیعی است که باید از تبلیغات کلیکی استفاده کنید که هزینه های زیادی هم برای شما خواهد داشت اما اگر به دنبال کسب نتایج بلند مدت بدون صرف هزینه هستید باید به سراغ سئو بروید و آن را بصورت مداوم ادامه دهید.

نتایجی که از سئو بدست می آید بسیار ماندگاری طولانی دارد و تا مدتها میتوانید از منافع آن استفاده کنید.

بک لینک سئو چیست

به هر لینکی که از سایت به خارج از آن هدایت شود بکلینک گفته میشود و برای مثال من الان به سایت google.com یک بکلینک Backlink  داده ام.هر چه تعداد بک لینک های یک سایت روی کلمات کلیدی مختلف و از سایتهای معتبر و معروف بیشتر باشد در نتیجه رتبه  سایت هم در نتایج گوگل بهتر است و تاثیر عالی در سئو دارد.

آیا تکنیک های سئو فقط برای گوگل موثر است

در جواب باید بگویم خیر!

این تکنیک های سئو به منظور بهینه سازی سایت برای موتور جست و جو است نه صرفا گوگل, ولی از آنجا که گوگل به تنهایی بیش از 80% درصد سرچ کاربر ها را پوشش میدهد اکثر مدیران سایتها تمایل دارند در گوگل رتبه بالایی داشته باشند هرچند که یک سایت بهینه سازی شده در تمامی موتورهای جست و جو رتبه بالایی خواهد داشت.

چگونه میتوان سئو را یاد گرفت

این سوال بسیاری از افرادی است که خودشان یک سایت اینترنتی دارند یا میخواهند سئو را به عنوان شغل خود انتخاب کنند.در جواب این افراد باید توضیح بدهم که یاد گرفتن سئو فقط با انجام دادم آن امکان پذیر است و هیچ دوره و کلاس خاصی وجود ندارد که شما را از صفر تا صد آماده کند.

برای انجام دادن سئو باید با اصول و قواعد آن آشنا باشید و ابزارهای آنالیزی لازم برای آن را بشناسید و با استفاده از این ابزارها و دانش فنی خود برای هر پروژه استراتژی لازم را مشخص کنید و طبق آن پیش بروید تا به نتایج مطلوب برسید.

حرف آخر

بدست آوردن ترافیک ارگانیک و طبیعی از موتورهای جست و جو اولین قدم در ساخت یک بیزنس موفق آنلاین هست.بدون ترافیک هیچ سودی متوجه شما نخواهد شد حتی اگر بهترین محتوای یا محصولات را برای عرضه داشته باشید و بخش مهمی از این ترافیک از طریق آشنایی با سئو به سمت شما هدایت خواهد شد.

اگر میخواهید در سئو به موفقیت برسید باید صبر داشته باشید و با دقت فاکتورهای مختلف آن را روی مطالب و سایت خود پیاده سازی کنید و ارزش بک لینک های قوی را هم نادیده نگیرید تا کم کم بتوانید ارزش سایت خود را برای گوگل اثبات کنید و در نتایج دیده شوید.

نگاه کاربران

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره ی رضا فلکی مقدم

من رضا هستم با 10 سال سابقه عملی در زمینه های طراحی سایت , سئو , شبکه های اجتماعی و اینترنت مارکتینگ. سعی میکنم جدیدترین مطالب رو تقدیم شما کنم.

همچنین ببینید

بهینه سازی تصاویر برای سئو

آموزش بهینه سازی تصاویر برای سئو

تصاویر یکی از مهمترین بخشهایی هستند که در تمامی سایت ها وجود دارند و بدون …

خرید لینک

خرید لینک و تاثیر منفی آن در سئو

خرید لینک به عنوان آسان ترین راهی که میتواند به سایت شما کمک کند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares