سرخط خبرها
خانه » سئو سایت » آموزش نوشتن متن سئو شده
متن سئو شده

آموزش نوشتن متن سئو شده

بعد از راه اندازی یک سایت گام بعدی برای شما تولید محتوی برای سایت است.برای کسب بهترین نتیجه باید متن سئو شده  در سایت خود منتشر کنید.و اصول سئو on page  را در سایت خود رعایت کنید.نوشتن یک متن سئو شده بزرگترین کمک را به دیده شدن شما در نتایج جست وجو میکند. زیرا بر اساس آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل انتشار مطالب مفید و کاربردی در سایت بزرگترین عامل رتبه بندی یک سایت است.در این مقاله چگونگی نوشتن یک متن سئو شده آموزش داده میشود.

متن سئو شده

1- ایده

قبل از نوشتن هر متن و انتشار آن ابتدا در مورد آن فکر کنید.اگر در زمینه تخصص خودتان مطلب مینویسید سعی کنید هر چیزی که در ذهنتان است پیاده کنید. و با جستجو در اینترنت از سایر منابع داخلی  و خارجی کمک بگیرید. سعی کنید همه چیز را به صورت روان توضیح دهید و بعد از اتمام نوشتن یکبار خودتان را جای بازدید کننده  سایت بگذارید و یک بار متن را بخوانید.

 • آیا متن شفاف و صریح است ؟
 • آیا به خوبی موضوع را منتقل میکند؟
 • آیا چیز جدیدی به کاربر منتقل میکند؟

برای گرفتن ایده های جدید میتوانید به سایتهای خبری و سایتهای معروف که  همکار شما هستند کمک بگیرید.

در نوشتن یک متن دقت بسیاری به خرج دهید زیرا آن متن هم اعتبار سایت شماست و هم باعث میشوند هزاران کاربر به سایت شما کشیده شوند و در نتیجه درآمد زایی شما بیشتر خواهد شد.

2-کلمه کلیدی

کلمه کلیدی در نوشتن یک متن سئو شده بسیار مهم است. کلمه کلیدی میتواند یک بخشی یا چند بخشی باشد. برای مثال شما میتواند کلمه “سئو” را به عنوان یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید و “آموزش سئو سایت” هم یک نمونه کلمه کلیدی چند بخشی است. کلمه کلیدی یعنی شما میخواهید کاربر با جست و جو آن کلمه در گوگل سایت شما را  ببیند.پس در انتخاب آن باشد دقت خاصی به خرج دهید. رعایت نکات  زیر در انتخاب و بکار بردن کلمه کلیدی ضروری است

 1. کلمه کلیدی حتما در قسمت عنوان , توضیحات و متن مقاله بکار ببرید.
 2. اگر کلمه کلیدی پر کاربردی انتخاب کرده اید اینکه بتوانید در صفحات اول جست و جو باشید بسیار سخت است.پس سعی کنید از کلمات کلیدی چند بخشی استفاده کنید. برای مثال اگر زمینه کاری شما  “املاک” باشد.میدانید که بازار بسیار پر رقابتی دارید و خیلی از سایت ها سعی میکنند برای این کلمه در صفحه اول گوگل باشند. پس به جای انتخاب کلمه کلیدی “املاک” برای مطلب خود بهتر است از کلمه “فروش املاک شمال” استفاده کنید. کسب رتبه برای کلمه کلیدی چند بخشی بسیار ساده تر است.
 3. تراکم کلمه کلیدی  نیز باید رعایت شود. یعنی شما  از کلمه کلیدی 1 بار در عنوان متن , 1 بار در توضیحات متن و به اندازه  1% از کل تعداد کلمات متن در طول متن استفاده کنید. یعنی اگر متن شما در نهایت 1000 کلمه شد باید 10 بار کلمه کلیدی در طول متن استفاه شود. و برای یک متن 300 کلمه ای تکرار 3 بار کلمه کلیدی کافی است.
 4. تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن باعث میشود از نظر گوگل شما Keyword stuffing انجام دهید و متن شما به عنوان اسپم تشخیص داده میشود.
 5. بهترین جا برای استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول و پاراگراف آخر متن است.

3-عنوان مقاله

اگر قبلا راهنمای نوشتن عنوان مقاله برای  سئو را خوانده باشید.حتما میدانید عنوان مقاله مهم ترین بخش آن است که  میتواند در نگاه اول توجه کاربر را جلب کند.تصور کنید وقتی کاربری در گوگل به دنبال کلمه ای جست و جو میکند با صدها صفحه نتایج روبرو میشود و طبیعتا روی نتیجه ای کلیک میکند که جذاب تر و کاربردی تر به نظر برسد. پس سعی کنید عنوان مطلب جذاب بنویسید و خلاصه ای از مفهوم متن خود را در عنوان بکار بگیرید تا کاربر با نگاه  اول بفهمد متن شما در مورد چیست و آیا بدرد او میخورد یا خیر. رعایت نکات زیر در نوشتن  عنوان متن سئو شده کمک میکند:

 1. یک کلمه کلیدی برای متن خود انتخاب کنید و 1 بار آن کلمه کلیدی را در عنوان بکار ببرید
 2. بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای عنوان باشد.
 3. در عنوان مقاله از  کلماتی جذاب استفاده کنید مانند : 10 روش افزایش بازدید, 4 روش حفظ لغات انگلیسی
 4. از کلمات آموزشی استفاده کنید.مانند : آموزش ترفندهای تلگرام
 5. عنوان میتواند تا 70 کاراکتز باشد.عنوان طولانی در نتایج گوگل ناقص نمایش داده میشود.
 6. در عنوان خود از خط تیره برای جدا سازی کلمات استفاده کنید.البته سیستم های مدیریت محتوی به صورت خودکار کلمات را با خط تیره جدا میکنند.

4-توضیحات مقاله

بعد از عنوان مقاله  بخش بعدی که در صفحه نتایج جست و جو زیر عنوان نمایش داده میشود قسمت توضیحات است. نوشتن  یک توضیح مفید در مورد متن هم تاثیر فراوانی در سئو سایت و جذب کاربر دارد. زیرا در صفحه نتایج کاربر فقط عنوان متن و توضیحات  آن را میبیند و اگر این دو قسمت جذاب و کاربردی نباشد کاربر وارد سایت شما نمیشود که مطالب شمارا بخواند. اگر از سیستم های مدیریت محتوی مانند ووردپرس استفاده میکنید. در صفحه انتشار مطلب  قسمت توضیحات را میبینید.

 1. برای توضیحات خلاصه مفید از مفهوم اصلی متن را بنویسید.
 2. حتما یک بار کلمه کلیدی مورد نظر را در قسمت توضیحات هم بکار ببرید.
 3. قسمت توضیحات میتواند تا 155 کاراکتر باشد.

5- متن مقاله

این بخش به کاربر نشان میدهد شما کی هستید ؟ آیا یک نویسنده حرفه ای و کار کشته مسئول این سایت است یا یک شخص آماتور ؟ وقتی کاربر متن شما را میخواند باید بتواند متوجه موضوع و بار علمی آن بشود و باید چیزی یاد بگیرد.نیازی نیست حتما دوره  های نویسندگی را گذرانده باشید یا نویسنده ماهری باشید. کافیست  مطلبی بنویسید که برای خواننده مفید باشید و بدرد او بخورد.

هرگز از مطالب کپی شده و تکراری در سایت خود استفاده نکنید. یک مطلب هرچند کوتاه اختصاصی خودتان به اندازه صدها مطلب کپی شده از سایتهای دیگر برای شما ارزش و اعتبار دارد.

 • متن مقاله باید حداقل 300 کلمه باشد.و حداکثر برای آن وجود ندارد
 • اگر میخواهید جایگاه خوبی در نتایج گوگل کسب کنید سعی کنید مطالب طولانی بنویسید و سراغ بالای 2000 کلمه بروید.
 • نوشتن مقالات طولانی باعث افزایش زمان ماندن کاربر در سایت شما و کاهش Bounce rate یا نرخ پرش سایت شما میشود.
 • در میان متن خود از عکس, فیلم, اسلاید شو و صدا استفاده کنید. اینها متن شما را از یکنواختی و خسته کننده بودن در می آورد و به کاربر در درک مفهوم کمک فراوانی میکند.
 • متن خود را پاراگراف بندی کنید.
 • در نوشتن متن حتما کلمه کلیدی مورد نظر را یک بار با تگ H1 و چند بار با تگ H2 بکار  ببرید.این کار هم به موتور جست و جو و هم به کاربر کمک میکند راحت تر متوجه موضوع متن  شما شود.
 • حتما کلمه کلیدی را در پاراگراف اول و آخر متن بکار ببرید.
 • در متن خود به منابع استفاده شده یا سایتهای دیگر که به کاربر برای درک بهتر مطلب کمک میکند لینک بدهید.

در آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل مطالب آموزشی بالاتر از 1000 کلمه رتبه بهتری در نتایج جست و جو کسب میکنند. پس سعی کنید مطالبتان را طولانی کنید. از منابع داخلی  و خارجی موجود کمک بگیرید و هر چیزی در مورد آن  مطلب وجود دارد در متن خود درج کنید.شاید نوشتن یک مقاله طولانی سخت باشد اما مطمئن باشید ارزشش را دارد.

6- لینک داخلی

آخرین بخش نوشتن متن سئو استفاده از لینک داخلی  است. یعنی شما در متن خود تعدادی از کلمات را به  مطالب مرتبطی که قبلا منتشر کرده اید لینک کنید. همانطوری که در همین متن هم میبینید. چند کلمه از این متن به مقالات مربوط که قبلا منتشر کرده ام لینک شده. لینک داخلی 3 فایده  بسیار بزرگ دارد :

 1. به کاربر کمک میکند اگر متوجه بخشی از مقاله شما نشده است.با مراجعه به مقالات مرتبط رفع اشکال کند و متوجه محتویات متن شما شود.
 2. به مدیر سایت کمک میکند مطالب گذشته و قدیمی خود را در مقاله تازه منتشر شده به کاربر معرفی کند تا کاربر آنها را هم مطالعه کند.
 3. به موتور جست و جو کمک میکند وقتی به متن شما میرسد لینکهای داخلی آن را دنبال کند و با کمک لینکهای داخلی تمامی مطالب شما را ایندکس کند

طبق اعلام رسمی گوگل در یک متن میتوان تا 100 لینک داخلی بکار برد. شاید این مقدار زیاد به نظر برسد اما هنگامی که تعداد مطالب سایت شما زیاد شود حتما دوست دارید هنگام نوشتن یک مقاله جدید به چندین مطلب قبلی خود لینک دهید و در آن زمان متوجه میشوید این تعداد زیاد هم نیست.

اگر از ووردپرس استفاده میکنید استفاده از پلاگین مطالب مرتبط بسیار مفید خواهد بود. این پلاگین وقتی کاربر به انتهای مقاله شما میرسد چند مورد از مقالات مرتبط را به او پیشنهاد میکند و کاربر چون فضای ذهنیش در آن لحظه در مورد آن مطلب است. پس علاقه دارد سایر مطالب مرتبط با آن موضوع را هم مطالعه کند و این کار تاثیر فراوانی در افزایش ماندگاری کاربر در سایت شما خواهد داشت.

 با کمک نکات بالا به  راحتی میتوانید یک متن سئو شده بنویسید و خواهید فهمید اصلا کار سختی نیست.سعی کنید عامیانه  بنویسید و با کمی صبر حتما جایگاه خود را در نتایج جست و جو پیدا میکند. هرگز برای کسب نتایج سریع به سراغ تکنیک های سئو کلاه سیاه نروید.اگر با رعایت تمامی این نکات بازهم نتوانستید جایگاه اصلی خود را در گوگل پیدا کنید به این موضوع فکر کنید که آیا موضوع سایت را اشتباه انتخاب کرده اید.

نگاه کاربران

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره ی رضا فلکی مقدم

من رضا هستم با 10 سال سابقه عملی در زمینه های طراحی سایت , سئو , شبکه های اجتماعی و اینترنت مارکتینگ. سعی میکنم جدیدترین مطالب رو تقدیم شما کنم.

همچنین ببینید

بهینه سازی تصاویر برای سئو

آموزش بهینه سازی تصاویر برای سئو

تصاویر یکی از مهمترین بخشهایی هستند که در تمامی سایت ها وجود دارند و بدون …

خرید لینک

خرید لینک و تاثیر منفی آن در سئو

خرید لینک به عنوان آسان ترین راهی که میتواند به سایت شما کمک کند به …

4 دیدگاه

 1. مطالب عالي و كاربردي ارائه شد ممنون.
  مخصوصا قسمت تگ هاي h1 , h2 فقط يك سئوال داشتم. وقتي من از اين تگ ها در متن استفاده ميكنم خيلي بزرگ و درهم ميشه.
  آيا راهي هست؟

 2. مطلب خوبی بود.نکات ریز جالبی داشت

 3. عرض سلام و احترام خدمت آقای فلکی مقدم . خیلی ممنونم بابت آموزش خوبتون ، سعی کردم تا جایی که امکان داره توی سایت خودم هم این موارد رو استفاده کنم ، ممنون میشم جنابعالی هم سایت بنده رو بررسی کنید و اگر نقطه ضعف خاصی داره بهم بگید. با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares