سرخط خبرها
خانه » سئو سایت » آموزش سئو On page به همراه چک لیست
سئو on page

آموزش سئو On page به همراه چک لیست

سئو On Page مهمترین کار هم برای کسب رتبه بهتر در گوگل و هم برای یک کمپین اینترنت مارکتینگ موفق است. هر کمپین از سایت شما آغاز میشود و اگر سایت شما هم برای کاربران و هم برای موتور جست و جو سئو نشده باشد در رسیدن به هدف موفق نخواهید شد.در مقاله معرفی جزییات سئو On page و Off page در مورد کلیات توضیحاتی دادم و رابطه این دو روش با هم و امروز مجددا برای افرادی که تازه با من همراه شده اند توضیحات مختصری ارائه میکنم.
کلمه سئو یا seo که مخفف Search Engine Optomization به معنی بهینه سازی سایت برای موتور جست و جو است. یعنی با استفاده از تکنیک های خاص کاری کنیم سایت ما در نتایج موتور جست و جو در صدر نتایج باشد و رتبه خوبی پیدا کند.این تکنیک ها به دو دسته اصلی تقسیم میشوند. به مجموعه کارهای که درون سایت انجام میدهید سئو on page و به کارهای که خارج از سایت تان انجام میدهید سئو off page گفته  میشود.
سئو on page
آیا سئو on page مهمتر از سئو off page است؟
برای امتیاز بیشتری در موتور های جست و جو کسب کنید و رتبه بهتری در نتایج داشته باشید رعایت اصول هر دو روش سئو الزامی است و هر دو مکمل هم هستند اما به نظر من سئو on page مهم تر است که توضیح میدهم چرا ؟

1-به زبان موتور جست و جو صحبت میکند : طبیعی است وقتی سایتی ایجاد میشود از همان اول باید طبق اصول پیشرفت کند. یعنی اگر خشت اول کج باشد تا ثریا دیوار کج بالا خواهد رفت. این خشت اول همان سئو on page است. اگر شما از ابتدا طبق قواعد پیش روی کنید بسیار بهتر است تا اینکه بعدا بخواهید یک سایت غیر اصولی را با کمک روشهای off page و حتی روشهای کلاه سیاه Black hat Seo بهینه کنید و رتبه بهتری بدست بیاورید. باید بدانید موتور های جست و جو برنامه های کامپیوتری هستند که یک زبان خاص را متوجه میشوند وقتی شما سئو میکنید یعنی دارید به زبان موتور جست و جو صحبت میکنید بنابر این میتواند شما را بفهمد و رتبه بهتری به شما بدهد.

2-سئو on page به کاربر فکرمیکند : هرگز نباید فراموش کرد که هدف شما از راه اندازی یک سایت در مرحله اول کاربران هستند و رضایت آنها مهم ترین نکته است.که اگر تکنیک های on page به درستی رعایت نشود نتیجه آن نارضایتی کاربران از  سایت شما و در نتیجه افزایش نرخ پرش Bounce rate سایت شماست.

3-بسیاری آن را اشتباه انجام میدهند : در بازار پر رقابت سایت های اینترنتی بسیاری از سایت ها از اصول سئو مطلع نیستند و اینجاست که شما با رعایت سئو on  page میتوانید از بسیاری از سایت های رقیب پیشی بگیرید و رتبه بهتری داشته باشید.

4-تمام چیزی است که شما نیازدارید : اگر شما قصد دارید برای مشاغل کوچک و محلی رتبه خوبی پیدا کنید با رعایت سئو on page به راحتی میتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید و شاید اصلا نیازی به off page نداشته باشید.

5-off page بعد از آن  است : قبلا گفتم که خشت اول سئو درون سایت است و اول باید سایت خود را اصولی بهینه سازی کنید بعد از آن به فکر مسائل بیرونی سایت خود باشید.

حال که با اهمیت سئو درونی سایت خود آشنا شدید 5 مرحله اصولی این روش سئو را توضیح میدهم اما توجه داشته باشید که مراحل دیگری هم وجود دارد اما این 5 مرحله مهم ترهستند که حتما باید توسط هر مدیر سایتی رعایت شوند و به کارگرفته شوند.

On Page Seo Factors 

سئو On page

بخاطر داشته باشید وقتی سایتی راه اندازی میکنید از همان ابتدا اصول و قواعد سئو را درآن بکار بگیرید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. شاید در ابتدا کمی سخت باشد اما به مرور زمان و پس از انتشار چند مقاله در سایت برای شما راحت میشود و به یک عادت تبدیل خواهد شد.

1- محتوی بیشترین اهمیت را دارد

یک سایت با مطالب کاربردی و مفید برای کاربران و مطالب آموزشی همیشه در صدر نتایج قرار دارد چه اصول سئو را رعایت کند یا نکند. اینگونه سایتها اگر بهینه سازی شوند تا مدتهای طولانی بهترین رتبه در نتایج جست و جو را کسب میکنند اما محتوی خوب برای سایت چه میتواند باشد و چه مشخصاتی باید داشته باشد.

 • محتوی ارجینال : (تصاویر , متن , ویدئو , اینفوگرافیک و …) نباید کپی شده یا بازنوشته یک مطلب تکراری باشند.
 • اول در سایت شما منتشر شوند : اگر مقاله ای توسط شما نوشته شده پس باید  ابتدا در سایت خودتان آن را منتشر کنید و بعد در شبکه های اجتماعی و غیره آن را انتشار دهید.
 • متن اضافه کنید : اگر مطلب شما فقط یک اینفوگرافیک یا ویدئو آموزشی است باید توضیحات و متن مرتبط هم به آن اضافه کنید تا بتواند مکمل مولتی مدیا شما باشد. این متن میتواند توضیحی در مورد آن مدیا برای کاربران باشد تا در فهم بهتر محتوی آنها را یاری کند.
 • محتوی مفید منتشر کنید : پس از نوشتن مقاله و قبل از اینکه دکمه انتشار در سایت را بزنید یکبار متن را بخوانید و ببینید آیا مقاله شما چیزی به کاربر اضافه میکند ؟ آیا بار آموزشی و رفع مشکل  دارد.
 • موثق بنویسید : قبل از نوشتن هر متنی ابتدا در مورد آن تحقیق کنید تا بتوانید اطلاعات درست و موثق به کاربر بدهید. هیچکس دوست ندارد با یکسری اطلاعات غیر رسمی گمراه شود و بخاطر اطلاعات اشتباه شما دیگران هم متضرر شوند.
 • منظم باشید : سعی کنید برای انتشار مطالب در سایت نظم داشته باشید و در فواصل زمانی مرتب مطلب منتشر کنید اگر وقت دارید هر روز و اگر سرتان شلوغ است 3 بار در هفته مطلب جدید در سایت منتشر کنید و این روال را همیشه تکرار کنید.

2- عنوان صفحات , توضیحات و قالب بندی محتوی

وقتی موتور جست و جو به سایت شما میرسد و مطالب شما را ایندکس میکند باید بفهمد مطالب شما در مورد چیست و شما قصد دارید چه اطلاعاتی به کاربر منتقل کنید. و بر طبق آن مطالب شما را ایندکس میکنند.

 • عنوان صفحات : عنوان صفحات شما باید هم به کاربر و هم به موتورجست و جو کمک کند تا بفهمد مطلب شما در مورد چیست. یک صفحه سایت شما با عنوان “آموزش سئو” بسیار بهتر و کاربردی تر از عنوان “index.html ” است.
  برای اطلاعات بیشتر در این مورد مقاله چگونه یک عنوان مطلب جذاب انتخاب کنیم را مطالعه بفرمایید.
 • توضیحات : وقتی یک مقاله در سایت منتشر میکنید باید برای آن یک توضیح در حد 150 کاراکتر قرار دهید که این توضیحات در هنگام نمایش نتایج در موتور جست و جو زیر عنوان مقاله شما نمایش داده میشود و به  کاربر کمک میکند قبل از مراجعه به سایت شما کمی با محتوی مطلب شما آشنا شود. دقت در  نوشتن یک توضیح جذاب میتواند کاربران بیشتری به سایت شما هدایت کند. پس در نوشتن قسمت توضیحاتت دقت به خرج دهید.
 • قالب بندی : مطلبی که در سایت شما منتشر میشود باید قالب بندی استانداردی داشته باشد همانند یک مقاله که در روزنامه مطالعه میکنید دارای مطالب پر رنگ , زیر خط دار , نقل قول و … باشد تا به کاربر کمک کند هرچه بهتر مطالب شما را درک کند و از خواندن مطالب خسته نشود. سعی کنید اندازه فونت خوبی انتخاب کنید حداقل 10 باشد یا بزرگتر  و متن خود را پاراگراف بندی کنید بهتر است هر 4 تا 5 خط به صورت یک پاراگراف تبدیل شود.
 • تصاویر : تصاویر در درک بهتر مطالب و زیباسازی متن شما تاثیر فراوانی دارد به شرط اینکه باعث سنگین شدن سایت شما نشود و سرعت سایت را پایین نیاورد.
 1. تصاویر ارجینال استفاده کنید : سعی کنید برای مطالب خودتان تصویر تهیه کنید و اگر از تصاویر موجود در اینترنت استفاده میکنید حتما به آن لینک بدهید.
 2. سایز تصاویر را بهینه سازی کنید : تصاویر با سایز بالا دیرتر بارگذاری میشوند و برای کاربرانی با سرعت اینترنت پایین مشکلاتی ایجاد میکند پس سعی کنید حجم تصاویر را قبل از انتشار در سایت توسط فتوشاپ کم کنید و اگر از ووردپرس استفاده میکنید با پلاگین زیر میتوانید بصورت اتوماتیک تصاویری که در سایت آپلود میکنید کم حجم کنید بدون انکه کیفتیشان کم شود
  http://www.smushit.com/ysmush.it/
 3. تگ Alt  :یعنی توضیحی برای تصاویر خود قرار  دهید چون موتور جست و جو تصاویر را نمیبیند اما توضیحات را میتواند بخواند و متوجه شود آن تصویر مربوط به چیست .
 4. نام مناسب : وقتی تصویری در سایت قرار میدهید در نام تصویر هم از توضیح استفاده کنید برای مثال بجای استفاده از image1.jpg از on-page-seo.jpg استفاده کنید.
 • شبکه های هدایت محتوی : اگر حجم مطالب سایت شما زیاد است میتوانید از CDN یا Content Delivery Network استفاده کنید و سایت های زیادی این سرویس را  ارائه میکنند البته این سرویس رایگان نیست و باید برای آن هزینه ماهیانه پرداخت کنید.

3- ساختار Url یا آدرس صفحات

ساختار آدرس صفحات بخش بسیار مهمی از سئو را تشکیل میدهد. وقتی در مورد ساختار آدرس صفحات صحبت میکنم ترجیح میدهم آن را به چهار بخش اصلی تقسیم کنم

 • پیوند یکتا Permanent Links   : پیوند های یکتا در حقیقت آدرس هر صفحه ازسایت شما هستند که یک آدرس خوب باید کمتر از 255 کاراکتر باشد و کلمات مختلف در آن با خط تیره جدا شوند
  مثال یک پیوندیکتا خوب :

https://www.sample.net/learn-on-page-seo/

و نمونه های پیوند یکتا نا مناسب

https://www.sample.net/p?165

https://www.sample.net/seotipsforbeginners/

https://www.sample.net/123131/publish/data2/seo_Tips.html

 • دسته بندی محتوی : در سایت های مطالب فراوانی وجود دارد پس بهتر است برای راحت شدن جست و جو و سر درگم نشدن کاربران تمامی مطالب سایت خود را دسته بندی کنید و مطالب مرتبط را دربخشهای مختلف قرار دهید. این کار به موتورهای جست و جو نیز میفهماند که کدام مطالب سایت شما به هم مربوط هستند.
 • نقشه سایت : حتما برای سایت خود قسمت نقشه سایت قرار دهید تا کاربران بتوانند با مراجعه به آن با ساختار سایت شما  آشنا شود و راحت تر بتواند بخش مورد نیاز خود را پیدا کند

4- لینک داخلی :

یعنی صفحات داخلی و مطالب سایت را به هم لینک کنید.و این برای سئو سایت شما مهم است زیرا :

 • به سایت شما بها میدهد : اگر این مقاله  زیبا در گوگل را مطالعه بفرمایید.که توضیح میدهد وقتی اسپایدر موتور جست و جو به سایت شما میرسد لینک ها را دنبال میکند و اگر شما لینک داخلی داشته باشید به دنبال آن میرود و سایر صفحات سایت شما را میبیند ولی اگر لینک داخلی نداشته باشید بلافاصله پس از بازدید بک صفحه از  سایت شما  خارج میشوند و سایر صفحات بازدید نمیشوند.
 • صفحات مهم سایت شما مشخص میشوند : وقتی موتور جست و جو لینک های داخلی سایت شما  را بررسی میکند مطالبی که بیشتر از بقیه مطالب لینک شده اند به عنوان مهم تر مشخص میشوند و رنک بهتری میگیرند.
 • ماندگاری کاربران رابیشتر  میکند : وقتی شما از لینک سازی داخلی استفاده میکنید وقتی کاربر یک مقاله از سایت شما را میخواند پس از مطالعه آن سراغ مطالب مرتبط میرود تا بتواند هرچه بهتر مطالب را درک کند و اطلاعات بیشتری در مورد آن موضوع کسب کند

سعی کنید حداکثر از 7- 8 لینک داخلی در مطالب سایت خود استفاده کنید و بیش از اندازه لینک داخلی بکار نروید و همچنین اگر از وورد پرس استفاده میکنید پلاگین مطالب مرتبط میتواند به شما در لینک سازی داخلی کمک کند.

 5 – سرعت سایت :

یکی از بخشهایی که در آخرین اپدیت الگوریتم های گوگل اضافه شده  و مورد تاکید قرارگرفته سرعت سایت است و خود گوگل هر سال هزینه بسیار زیادی برای افزایش سرعت سایت خود در تمامی کشورها میکند و همچنین سرعت سایت را به عنوان یکی از عوامل موثر در سئو سایت قرار داده است تا مدیران سایت ها مجبور باشند سرعت سایتهای خود را افزایش دهند و خودشان را با گوگل هماهنگ کنند.

حال که با 5 گام مهم در سئو on page آشنا شدید یک چک لیست از این مراحل به صورت خلاصه  در زیر آمده است :

محتوی
1-مطالب شما ارجینال و غیر تکراری است
2-مطالب اول در سایت شما منتشر شده است
3-متن توضیحی به همراه مولتی مدیا درج شده است
4-مطالب موثق و درست است
5-برنامه انتشار دارید و منظم هستید
عنوان صفحات , توضیحات و قالب بندی
6-عنوان برای هر صفحه اختصاصی و مفید است
7-توضیحات تا 150 کاراکتر نوشته شده است
8-متن به خوبی قالب بندی شده با تگ H1 , H2
9- پاراگراف بندی انجام شده است
10- سایز فونت به درستی انتخاب شده است
11-سایز تصاویر کاسته شده  است
12-تصاویر تگ توضیحات دارند
13-نام فایل تصاویر بهینه شده  است
ساختار URL
14- درپیوندهای یکتا از خط تیره برای جداسازی کلمات استفاده  شده است
15-مطالب سایت گروه بندی شده است
16- نقشه سایت ایجاد شده است
لینک داخلی
17- تمامی صفحات لینک داخلی داشته باشند
18- قسمت مطالب مرتبط در انتهای مقاله وجود دارد
سرعت سایت
19- سایت شما از نظر سرعت بارگذاری برای کامپیوتر خانگی و موبایل ها بهینه  سازی شده است.

آنچه در این مقاله خواندید کلیات سئو On page بود که باید حتما توسط تمامی کاربران رعایت شود و پس از انجام آن مدتی صبر کنید تا سایت شما کم کم جایگاه خود را در نتایج جست وجو پیدا کند و رتبه  مورد نیاز خود را پیدا کنید.

نگاه کاربران

User Rating: 5 ( 1 votes)

درباره ی رضا فلکی مقدم

من رضا هستم با 10 سال سابقه عملی در زمینه های طراحی سایت , سئو , شبکه های اجتماعی و اینترنت مارکتینگ. سعی میکنم جدیدترین مطالب رو تقدیم شما کنم.

همچنین ببینید

بهینه سازی تصاویر برای سئو

آموزش بهینه سازی تصاویر برای سئو

تصاویر یکی از مهمترین بخشهایی هستند که در تمامی سایت ها وجود دارند و بدون …

خرید لینک

خرید لینک و تاثیر منفی آن در سئو

خرید لینک به عنوان آسان ترین راهی که میتواند به سایت شما کمک کند به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares